Grupa LOANDO w interia.pl

Grupa LOANDO w interia.pl

Co zrobić w sytuacji, gdy bliska nam osoba popada w uzależnienie od pożyczania? Wszechobecny konsumpcjonizm i dostęp do dóbr wszelkiego rodzaju popycha nas często do nieprzemyślanych decyzji finansowych, które w efekcie mogą wpędzić w nas w tzw. spiralę zadłużenia. Czym jest uzależnienie od pożyczek? Grupa LOANDO wyjaśnia, jak radzić sobie z tym problemem w artykule dla interia.pl.

W sytuacji, gdy bliska nam osoba popada w długi z powodu kolejnych zadłużeń, warto pomyśleć o terapii u specjalisty. Innym, radykalnym rozwiązaniem jest także zastrzeżenie dowodu osobistego takiej osoby, lecz jest to długotrwały i żmudny proces. Jednym z najważniejszych aspektów jest jednak edukacja finansowa, wdrażana od najmłodszych lat.

Odpowiedzialność za wdrażanie takiej wiedzy leży zarówno w rodzicach, szkołach,jak i instytucjach finansowych. Długofalowa niedyspozycyjność finansowa i jej skutki mogą być najbardziej problematyczne. Samo wpisanie do baz typu BIK może znacznie utrudnić życie w przyszłości, natomiast sprowokowanie takich działań jak ubezwłasnowolnienie czy zastrzeżenie dowodu może być przeszkodą nie tylko, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, ale również w wielu codziennych sytuacjach gdzie potrzebujemy dowodu osobistego. Przełamanie konwencji tabu w przypadku rozmów o finansach może nie sprawi, że unik-niemy ryzyka spirali zadłużenia w ogóle, ale na pewno je zmniejszy. Dlatego od lat wkładamy dużo pracy w uświadamianie konsumentów – komentuje Marcin Sikora, CSO w Grupie LOANDO.

Więcej na temat problemu uzależnienia od pożyczania można przeczytać w artykule Grupy LOANDO  na stronie interia.pl (kliknij tu)