Loando Podcast #2 – SEO w branży finansowej

Loando Podcast #2 – SEO w branży finansowej

W drugim odcinku Loando Podcast wywiadu udzielił Łukasz Rogala - Head of SEO w Grupie LOANDO. Łukasz wprowadzi słuchaczy oraz czytelników w świat SEO. Opowie o pozycjonowaniu w branży finansowej oraz o tym jak układa się współpraca na liniii PR - SEO. Za kulisami tego świata towarzyszył mu Paweł Łeszczyński.

Od czego pochodzi skrót SEO?

SEO to skrót od Search Engine Optimization. To ogół działań, które musimy wykonać, aby nasza strona była przyjazna w zakresie pozycjonowania, przede wszystkim w Google. W Polsce funkcjonuje dodatkowo pojęcie pozycjonowania. Zawiera ono w sobie cały proces pracy nad stroną, jej optymalizacją, budowaniem nowych treści oraz ich planowaniem.

 

Czy narzędzia potrzebne w pozycjonowaniu dla branży finansowej różnią się od tych, które wykorzystywałeś wcześniej dla innych branż?

Nie, zakres narzędzi, którymi się posługujemy, jest identyczny dla każdej branży. Istotną rolę odgrywa natomiast sposób ich wykorzystywania. Posługujemy się na przykład takim narzędziem jak Screaming Frog. Służy ono do sprawdzania tego, jak skonstruowano stronę, jakie są podstrony…Weryfikuje też obecność wszystkich najważniejszych elementów z punktu widzenia SEO. Takie działania podejmowane są dla każdej marki i każdej strony internetowej. W branży finansowej najbardziej istotne znaczenie ma to, na jakie elementy analizy, specjaliści SEO będą zwracać uwagę.

 

Przyjęło się sądzić, że poza pierwszą stronę w wyszukiwaniu Google, inne wyniki nie istnieją. Czy w takim razie w ogóle warto pracować nad pozycjami, które są poza pierwszą stroną?

Zdecydowanie nie, natomiast należy obserwować to, co się dzieje ze stroną w momencie, kiedy ją tworzymy, kiedy zaczynamy ją pozycjonować. Jeśli obserwujemy, że z dnia na dzień pozycje słów kluczowych rosną, powiedzmy przedwczoraj byliśmy na pozycji trzydziestej, a dzisiaj jesteśmy na pozycji dwunastej, to znaczy, że nasze działania są wartościowe i powinniśmy je kontynuować. Docelowo wszystkie nasze prace powinny skupiać się na wejściu do pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania. Oczywiście im wyższa pozycja, tym lepiej. Naszym celem jest więc wejście do pierwszej trójki.

 

Ile zajmuje “wdarcie się” do TOP3?

Bardzo duże znaczenie ma to, czy strona posiada jakąś historię. Chodzi o to, czy wcześniej podejmowano aktywności związane z pozycjonowaniem bądź z tworzeniem nowych treści. Ważne jest również to, czy w ogóle kiedykolwiek jakikolwiek specjalista SEO na nią patrzył oraz to, ile lat ma domena. W branży finansowej potrzeba ok. 6 miesięcy na wypozycjonowanie strony przy założeniu, iż od pierwszego dnia, od momentu jej stworzenia, treści są zoptymalizowane pod kątem SEO, jest ich dużo i cały czas są prowadzone aktywności związane z pozyskiwaniem linków, które odgrywają najważniejszą rolę w kontekście budowania widoczności organicznej.

 

Można więc śmiało stwierdzić, że świat SEO wymaga od specjalistów codziennej pracy…Codziennych starań mających na celu utrzymanie oraz podnoszenie pozycji…

Na pewno musimy dbać o to, żeby pod względem technicznym wszystko było na jak najwyższym poziomie, żeby nie dochodziło do sytuacji, w której jakiś element strony zostanie usunięty, bądź coś zostanie zablokowane i przez to pozycja strony może się drastycznie zmienić.

Ciągłą aktywnością jest na pewno pozyskiwanie linków. Ilość miejsc, skąd można pozyskać linki, jest ograniczona, więc my jako specjaliści SEO, musimy wyszukiwać nowe miejsca, oceniać ich jakość i przede wszystkim dążyć do publikacji, które dadzą wartościowe linki.

 

A gdzie najlepiej pozyskiwać linki dla branży finansowej?

Takim typowym miejscem do pozyskiwania linków dla wszystkich branż, jest White Press. To miejsce, w którym wszyscy wydawcy, którzy chcą oferować publikacje, mogą dodać swoją stronę i za określoną opłatą mamy szansę kupić taki link…

 

Można powiedzieć, że White Press jest monopolistą na rynku?

I tak i nie…Teraz powstaje coraz więcej nowych platform, zwłaszcza takich, które wychodzą też poza Polskę. Z zagranicy jest na przykład Marketing Nine, więc White Press stanowi podstawowe źródło, od którego większość specjalistów SEO zaczyna, natomiast potem warto poświęcić czas na wyszukiwanie swoich miejsc do pozyskiwania linków. Ze względu na specyfikę branży oraz zawodu, nie mogę powiedzieć więcej, ale na pewno nie ograniczam się tylko do White Press’a.

 

W Grupie LOANDO istnieją dwa dość podobne produkty, czyli porównywarki pożyczek. Jak to wygląda pod kątem SEO? Czy rywalizacja w wyszukiwarce tak bliźniaczych produktów jest wyniszczająca?

Na pewno podnosi koszty całego procesu, bo musimy podobne nakłady finansowe poświęcić na pozycjonowanie obydwu bytów. Musimy tworzyć dwa razy więcej treści, dwa razy więcej czasu poświęcać na ich optymalizację…Z punktu widzenia pozycjonowania nie rywalizujemy ze sobą wewnątrz. Mając dwie strony, które pozycjonujemy, możemy zajmować dwie pozycje w pierwszej dziesiątce, więc w efekcie tego użytkownicy trafiają do nas częściej.

 

Czyli można porównać to do działania w teamie Formuły 1, gdzie obaj kierowcy współpracują?

Dokładnie tak.

 

Niedawno pojawiła się nowa odsłona porównywarki PozyczkaPortal.pl. Czy w trakcie migracji trafiliście na jakieś szczególne wyzwania?

Sam proces migracji przebiegł bez zarzutu…Było trochę prac związanych z dogrywaniem, z poprawianiem drobnych elementów, co do których mieliśmy wątpliwości…Szczególnie w kontekście wyglądu poszczególnych elementów, bo sama mechanika, sam sposób działania strony nie uległ zmianie…Zmienił się tylko wygląd i kod strony, więc dbaliśmy o to, żeby zachować jak największą dostępność. Jedynym problemem było to, że pojawiały się nowe pomysły, które trzeba było oddzielić na etapie migracji, do ewentualnego rozwoju w przyszłości.

 

Jak wygląda konkurencja, jeżeli chodzi o pozycjonowanie w branży finansowej? Czy rywalizacja jest bardziej zażarta niż w innych branżach?

Na pewno jest trudniej, ponieważ branżę finansową zdominowała afiliacja. Przede wszystkim bardzo dużo graczy na rynku chwilówkowym odpuściło walkę o pozycję w wynikach wyszukiwania na rzecz oddania jej porównywarkom. W związku z tym powstaje ich dużo, a każda stosuje trochę inne metody, żeby pozycjonować swoją stronę. Jedni stawiają na jakość działań, długofalowe efekty, inni starają się robić to szybko, po kosztach, nie dbając o to, co się stanie ze stroną…

 

Czy dodatkowym utrudnieniem są jakieś prawne regulacje, obostrzenia?

W przypadku SEO takich obostrzeń nie ma. Dawno temu Google stwarzało problemy firmom pożyczkowym, ale pod kątem reklamy AdWords…Natomiast w tym momencie ruch organiczny nie jest w żaden sposób obłożony obostrzeniami w zakresie promowania chwilówek, czy szybkich pożyczek…

 

Grupa LOANDO jest dużym bytem biznesowym. Może zdradziłbyś jak wygląda kooperacja na linii SEO i PR w Grupie?

Przede wszystkim wykorzystujemy nasze wzajemne kontakty i wiedzę, żeby budować jak największy zasięg organiczny działań. Dział PR z racji tego, że ma dużo kontaktów, pozwala nam pozyskać nowe miejsca do publikacji…Z czasem, my jako specjaliści SEO, możemy wyjść z propozycją tworzenia contentu na tych serwisach, które będą przekazywać wartość naszej domenie. Razem z działem PR planujemy content, który będzie przede wszystkim czytany, a z drugiej strony pozwoli nam budować wartość SEO naszej strony.

 

Czyli nie jest tak, jak zwykło się myśleć, że między SEO a PR pojawia się jakaś rywalizacja i że nie do końca te działy są w stanie współpracować?

Nie…Uważam, że dział PR ma bardzo duże szanse na pójście w kierunku pozyskiwania linków, ponieważ posiada cenne kontakty. Dzięki temu PR-owcy mogą pomóc specjalistom SEO w zwiększaniu ilości linków do strony, w wyszukiwaniu nowych miejsc, czy tworzeniu razem akcji, w których można fajnie wykorzystać publikację i content.

 

A jakie są finansowe wyróżniki SEO?

Tak naprawdę dużym wyróżnikiem SEO finansowego jest ponadprzeciętna konkurencja, która z jednej strony stara się budować długofalową wartość, ale z drugiej trafiają się też sytuacje, w których można pójść na skróty. Nie zdarza się to w innych branżach. Raczej większość dąży do tego, żeby działać długofalowo…


Łukasz Rogala. Head of SEO w Grupie LOANDO. Pozycjonowaniem zajmuje się od 2011 roku. Jest założycielem jednej z  największych grup facebookowych w Polsce poruszającej tematykę SEO.