LOANDO Group w komentarzu dla Spider’s Web

LOANDO Group w komentarzu dla Spider’s Web

Proponowana przez Ministerstwo Finansów ustawa antylichwiarska mająca chronić polskich pożyczkobiorców przed nadużyciami, może oznaczać koniec dla branży pożyczkowej. W jaki sposób redukcja kosztów pozaodsetkowych może wpłynąć na rynek loantechów? Co to oznacza dla polskiego pożyczkobiorcy? Grupa LOANDO wypowiedziała się na ten temat w artykule dla Spider’s Web. 

Nowe regulacje zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zakładają redukcję wysokości kosztów pozaodsetkowych z 55 do 20 proc. Ministerstwo Finansów argumentuje swą decyzję troską o najstarszych konsumentów, a więc seniorów, wśród których spłata zadłużeń stanowi niejednokrotnie spory problem. Jak przekonują jednak eksperci, nie są oni główną grupą, do której dociera oferta firm pożyczkowych. Komentarza w tej sprawie udzielił Krzysztof Przybysz, CEO w Grupie LOANDO.

Ministerstwo Finansów uzasadnia decyzję o nowelizacji ustawy potrzebą ochrony osób starszych przed lichwiarzami. Projekt zaprezentowany w czwartek 25 czerwca wydaje się w tym kontekście nieco przestrzelony, a jego efektywność nie będzie wysoka. Zmiany prawne dotkną w największym stopniu firm pożyczkowych online oraz podmiotów loantechowych, których klientami, ze względu na czynniki takie jak np. wykluczenie cyfrowe nie są seniorzy. Ci częściej korzystają z usług podmiotów z tak zwanej szarej strefy, która właśnie dzięki wdrożeniu ustawy antylichwiarskiej ma szansę urosnąć w siłę – przekonuje Krzysztof Przybysz, CEO w LOANDO Group.