Pożyczki Polaków w maju: raczej przez smartfon i nie na komunię
Najbardziej aktywną grupą wnioskujących o pożyczki w maju byli millenialsi. Aż 90 proc. pożyczek zostało wziętych przez Internet, co świadczy o rosnącej popularności i zaufaniu...
Uzależnienie od pożyczania to coraz większy problem naszego społeczeństwo. Łatwo dostępna, stale poszerzająca się oferta banków i firm pożyczkowych skłania konsumentów do zaciągania kolejnych zobowiązań. Najczęstsze przyczyny? Konsumpcjonizm i chęć posiadania rzeczy, które wcale do życia nie są nam niezbędne, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, dla których zaciągniecie pożyczki to najszybszy sposób na dodatkową gotówkę. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru długów, aż 75 proc. Polaków ma za sobą wzięcie przynajmniej jednej pożyczki lub kredytu. Co w przypadku, jeśli nie mamy możliwości spłacenia pożyczki z bieżących środków? Temat ten skomentowała Grupa LOANDO w artykule dla brief.pl.
Coraz częściej usłyszeć możemy o uzależnieniu od pożyczek oraz spirali zadłużenia. W tym wypadku, cierpi nie tylko osoba uzależniona od pożyczania, ale też jej najbliżsi, którzy chcąc pomóc w problemach finansowych, niejednokrotnie pokrywają koszty zobowiązania. W jaki, inny sposób pomóc takiej osobie? Jednym ze sposobów jest niewątpliwie terapia u specjalisty. Można również sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania takie jak próba ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej, lecz są to bardzo czasochłonne procesy. Najważniejsze jest jednak, by zachować trzeźwy umysł i racjonalnie podejmować decyzje finansowe oraz już od najmłodszych lat zadbać o edukację finansową najmłodszych konsumentów.
Jeśli wdrożymy ludziom podstawy wiedzy ekonomicznej już w najmłodszych latach, istnieje realna szansa na obniżenie ryzyka występowania tak przykrych sytuacji jak popadnięcie w długi. Dobre praktyki finansowe i nauka dysponowania pieniędzmi rozpoczynając już od kieszonkowego, spowoduje, że będzie więcej świadomych konsumentów w przyszłości. Należy uświadamiać ludzi, jak ważne jest zapoznanie się z rynkiem przed korzystaniem z jego zasobów. Klient, który wybierze atrakcyjniejszą ofertę, mniej odczuje sam proces spłaty zobowiązania. Dlatego powstają takie firmy jak nasza porównywarka produktów finansowych. – komentował Krzysztof Przybysz, CEO w Grupie LOANDO.