Grupa LOANDO w miesięczniku BANK

Grupa LOANDO w miesięczniku BANK

Lendtech, czyli technologiczne inicjatywy ukierunkowane na zaspokajanie finansowych potrzeb, to nowe pojęcie zyskujące coraz większą popularność i zainteresowanie w polskiej branży finansowej. W ostatnim pięcioleciu lendtechy dotarły niemalże do każdego kraju w Europie. O ich znaczeniu dla branży finansów oraz poziomie rozwoju w poszczególnych krajach przeczytać można w artykule Grupy LOANDO, zamieszczonym w najnowszym wydaniu branżowego miesięcznika BANK.

Lendtechy to nowoczesne technologie, które podzielić możemy na dwa rodzaje. Z jednej strony są to niebankowe przedsięwzięcia, w przeważającej mierze działające jako firmy pożyczkowe online. Firmy te, poprzez całkowitą automatyzację procesów, dają konsumentom możliwość uzyskania pożyczki w stu procentach online. Drugi typ lendtechów to technologie wykorzystywane do dalszego rozwoju sektora bankowego, ze szczególnym naciskiem na ofertę kredytową.

O ich znaczeniu przeczytać można w najnowszym wydaniu miesięcznika BANK, gdzie Grupa LOANDO w artykule „Nadchodzą lendtechy” wyjaśnia znaczenie tych procesów dla dalszego rozwoju rynków finansowych w Europie.

To, na jakim etapie znajduje się lendtech w danym państwie, zależy od wielu czynników. Kluczowy jest tu poziom rozwoju usług sektora finansowego. W zależności od tego tworzy się mniejsza lub większa przestrzeń dla pozabankowych usług finansowych. Wiele zależy też od poziomu technologicznego – im bankowość mniej zaawansowana, tym większy popyt na zaawansowane technologicznie usługi oferowane przez startupy fintechowe.  – komentuje Tymon Zastrzeżyński, CEO&Co-founder w Grupie Loando.